Фармацевтична арифметика

12:28
88
views

12 лютого Верховна Рада ухвалила закон № 11493, який має знизити ціни на ліки. Уже ввечері президент Володимир Зеленський анонсував, що з 1 березня ціна на сотню популярних медзасобів має знизитися на 30%. Відповідальність за реалізацію цієї ідеї покладається на уряд і особисто міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.

Коли ми побачили цей список, дещо одразу кинулося в очі. Як і в переліку доступних ліків, є по декілька однакових препаратів, різних за дозуванням, смаком тощо. Отже ми вирішили трошки зайнятись арифметикою і нарахували таке: по 3 «Нафтизіна», «Амілара» і «Фармадола», 4 «Гідазепама», 6 «Аміцитронів» і аж 9 (!!!) «Аскорбінок» з різними смаками. Це, вибачте, 28 позицій зі 101, які могли б зайняти більше двох десятків інших ліків. Тобто майже третина заявленого!

Ми не полінувались і виписали вартість усіх медзасобів з відомого багатьом інтернет-сайту Tabletki.ua, ціни там вказано для інтернет-замовлення, тобто трохи дешевше, ніж ви купите, просто зайшовши до аптеки. І вибирали ми не найдешевші аптечні мережі, а середні за ціною. Отже, перейдемо до мови цифр.

Перш за все ми вибрали те, що коштує майже копійки – до 30 гривень. Виявилось 9 таких позицій – «Цитрамон» N6, тобто 6 шт., ацетилсаліцилова кислота («Аспірин»), «Валідол», «Цитропак», «Аскорбінка», «Піарон», натрію хлорид у флаконах по 200 мл, «Аспаркам» і «Кардітаб».

Наступна цінова стеля – до 100 гривень, там 21 позиція. Начебто й недешево, але й дірку у фінансах не проб’є. Усі перераховувати не будемо, але тут найбільш популярні ліки: парацетамол, «Ранітидин», «Німід», «Корвалол», «Фармадол», очні краплі «Тауфон», спреї від нежитю «Евказолін», «Фармазолін» тощо.

Ще одну граничну ціну ми виставили на рівні 250 гривень. Тут багато хто замислюється, починає шукати дешевші ціни або замінники. Таких препаратів у переліку тільки 12. Дивіться, може, щось своє знайдете й порадієте: «Тонорма», «Антраль», «Магнікум-Антистрес», «Золопент», «Реосорбілакт» для інфузій, краплі «Уролесан», саше від застуди «Аміцитрон», «Гідазепам». Але більш за всіх можуть радіти ті, кому виписано препарат «Габана» (кажуть, дуже популярний зараз для лікування ПТСР) вартістю більше 500 гривень за 20 капсул, противірусний «Новірин Форте», також дорожчий за пів тищі за 30 пігулок, протизапальний та протиревматчнй «Німедар» – близько 500 грн за 30 таблеток. Тобто… всього-навсього 3 препарати, на яких дійсно виходить суттєва економія.

Якщо порівняти зі списком «Доступні ліки», то в цьому пропонуються не діючі речовини, а торгові марки. І якщо за першим списком з, умовно кажучи, найдешевших і безкоштовних до найдорожчих з різною доплатою ви можете вибирати в залежності від фінансового становища, то у цьому списку вказані конкретні торговельні марки конкретних виробників.

Ще є інформація, що деякі з запропонованих препаратів («Корвалол», «Валідол», «Уролесан» і «Гідазепам») не мають достатньої доказової бази ефективності і не застосовуються у інших країнах, а «Аміцитрон» не лікує хворобу, а лише дещо зменшує симптоматику.

І щось сильно підказує, що ці препарати дуже швидко зникнуть з аптечних полиць. Отже, хтось ще сумнівається в тому, що скоро вибори і це чергова замануха для електорату?