На похороні говорили, що капітан Іван Гончаренко, загиблий 6 лютого нинішнього року на Луганщині, був досвідченим військовим, умілим командиром. Про це свідчать і нагороди – орден «За мужність» III ступеня (Зеленський видав указ про нагородження на початку війни, в березні 2022 року), президентська відзнака «За оборону України», «Знак пошани» від Міноборони, медаль «Хрест Сухопутних військ», нагородний пістолет, відомчі відзнаки. Керівництво обласного ТЦК порадило нам написати про Івана Гончаренка детальніше і поділилося номером телефону його матері. Ось що розповіла Ніна Гончаренко, жителька Олександрії, про коротке, але яскраве життя Івана.
– Ваня – мій старший син, народився 23 січня 1992 року. Змалку виявив неабиякі здібності. Граючись кубиками, тикав пальчиком у букви, я йому їх називала. Пройшло небагато часу, і Ваня вже сам розпізнавав букви. І світився від щастя, коли називав літери! Мене це вразило, бо йому було півтора року, говорити до пуття не навчився. У три роки Ваня почав читати. Дуже подобалося малювати. Малював переважно автомобілі – модерні, з обтічними формами, такі на наших вулицях нечасто й побачиш. Коли Вані було років із шість, хтось йому подарував атлас світу. Дитина вивчила, де яка країна розташовується, скільки там населення. Захопився книжками. Здебільшого читав про подорожі, про пригоди. Одна з найулюбленіших його книжок – Тура Хеєрдала, знаменитого подорожувача. Якось Ваня мене здивував – запитав, чи знаю, як слово «інки» в однині буде. Я відповіла, що, мабуть, «інок». Ваня сказав, що правильно – «інка». Це він у книжці Тура Хеєрдала вичитав.
Ваня був відчайдухом з дитинства, нічого не боявся. Сів уперше на велосипед – і одразу поїхав. Відвідував гуртки – радіоаматорський, з автомоделювання. Володя, мій молодший син, змалку мав Ваню за авторитета, хоч і різниця між ними – всього лише півтора року. Володя міг мене не послухатися, а Ваню обов’язково cлухався.
Закінчивши дев’ять класів, Ваня вступив до професійного ліцею у нашій Олександрії. Спеціальність вибрав пов’язану з ремонтом машин. Вивчився, і його призвали на строкову військову службу. Це було 2011 року. Служив у 79-й окремій аеромобільній бригаді у Миколаєві. Там йому сподобалося. З таким захопленням розповідав про те, як стрибнув з парашутом, – аж мені захотілося. Ваня показав себе на військовій службі з доброго боку. Залучали його до роботи з документами в штабі, у клубі відповідав за радіотехніку. Відслуживши, вступив в училище культури в Олександрії. Не закінчив, але гітару освоїв. Вивчав фінську мову.
2015 року Ваня пішов на військову службу, підписав контракт. Я дуже не хотіла, усіма силами противилася, але син вчинив так, як вирішив сам. Служив солдатом у зоні АТО. 2016 року вступив в Одеську військову академію, спеціальність – «військове управління підрозділами десантно-штурмових військ». Ваня уже з власного досвіду знав, що таке війна, і викладачам, які знали тільки теорію, було з ним непросто – міг поправляти їх. Він з дитинства привчився говорити правду у вічі. Якби не поводився так, то й життя його було б легшим.
Одружився Ваня ще курсантом, у жовтні 2018 року. Через рік народилася донечка. Для Вані сім’я була понад усе, але часу з нею провів небагато – військова служба не дозволяла. Коли розпочалася повномасштабна війна, я втратила спокій. Молилася, і Бог сина оберігав. У березні 2022 року Ваня зі своїм підрозділом опинився в оточенні. Вони прорвалися, ще й без втрат. «Виходили зухвало, напролом», – потім розповідав мені Ваня. У тому ж березні я втратила з ним зв’язок. Тиждень бігала у військкомат, але там ніхто нічого не казав. Нарешті Ваня зателефонував, з госпіталю у Львові. Його тіло все посічене осколками було. Підлікувався і – знову на війну. Дорогою заїхав додому. Я помітила, що війна поглинула мого Ваню. Тільки й мови, що про війну, про своїх хлопців. Розказував, що брав участь у бойових операціях разом із солдатами, хоча мав можливість керувати ними на відстані. І на похороні його побратими, командири розповіли: Іван Іванович не ховався, ішов у пекло, стояв горою за солдат, спав із ними в окопах – чи сніг, чи дощ, чи холод, чи спека. Для мене важливо, що син був чесною людиною.
Його дитині сказали, що тато – на небі. Вірю, так і є, Господь забрав його до себе, де немає війни, горя, смерті. Син поклав своє життя за інших, а в Біблії пишеться, що це – подвиг. І мене тепер тримає на цьому світі тільки Бог. Молюся. Якби не церква, не молитва – збожеволіла б.
13 лютого нинішнього року Івана Гончаренка з почестями поховали в Кропивницькому. Через тиждень на президентському сайті оприлюднено петицію з проханням присвоїти посмертно Іванові Гончаренку звання Героя України. За два тижні вона набрала понад 10 тисяч голосів. Для того, щоб її розглянув президент, потрібно 25 тисяч.
Умови зарахування до страхового стажу періоду догляду за особою з інвалідністю