До всіх негараздів українського футболу в минулому році – невдачі збірної U-17 на чемпіонаті Європи, провалу олімпійської команди в Парижі, фіаско першої збірної на Євро-2024, поганого виступу «Динамо» та «Шахтаря» в Лізі Європи та Лізі чемпіонів – шоком додалося ще й повідомлення про позитивний допінг-тест чи не наймедійнішого з українських футболістів Михайла Мудрика. Сьогодні ми вирішили розібратися в цій історії та згадати інших українських спортсменів, звинувачених у порушенні антидопінгових правил, яке покарання вони отримали та чи вдалося продовжити свої кар’єри.
Стратити не можна помилувати
У ніч проти 17 грудня стало відомо, що півзахисник лондонського «Челсі» та збірної України Михайло Мудрик здав позитивний тест на допінг.
У пробі «А» 23-річного футболіста виявили заборонену речовину мельдоній. Михайла тимчасово відсторонили від футболу. Сам футболіст заявив про невинуватість і наполіг на відкритті проби «В». До того ж все ще хавбек «Челсі» найняв для свого захисту юристів, які займалися справою Поля Погба й скоротили строк покарання порушнику з чотирьох років до 18 місяців. Але за спиною Погба був позитивний імідж і звання капітана чемпіонів світу. У Мудрика, окрім його продажі за шалені для України гроші до «Челсі» та заяв про його неймовірний талант, який він так і не спромігся реалізувати, є доволі неоднозначний імідж. До того ж Погба скористався послугами юристів, коли вже отримав покарання й пішов до Міжнародного арбітражного спортивного суду. Полю виписали чотири роки дискваліфікації, але француз оскаржив рішення Національного антидопінгового трибуналу Італії у CAS. Юристи Погба довели, що він лише приймав таблетки, які йому прописав лікар, і термін відсторонення скоротили до 18 місяців.
Звісно, шанувальники таланту Михайла почали відразу шукати теорію зради й намагання когось просто знищити кар’єру Мудрика. Ну й пішли розмови, що все буде добре, якщо сам футболіст стверджує, що він нічого такого не вживав. Але це від нерозуміння того, як створена сучасна система боротьби з вживанням допінгу. Якщо заборонена речовина виявлена в організмі атлета, він автоматично вважається винним і сам повинен доводити свою невинуватість. І саме спортсмен, а ніхто інший несе відповідальність за те, що й коли потрапило до його організму. І тому, коли тобі висунуті звинувачення, краще визнати свою провину, а не наполягати на зворотньому. Тоді є шанс на мінімальний термін покарання.
Судячи з заяв Мудрика, він обрав інший шлях і вирішив йти до кінця. Ось тільки мельдоній виявляється в разі його систематичного вживання. Вважається, що в разі його застосування організм тренується витримувати навантаження, економно використовувати кисень і швидко відновлювати енергетичні резерви, щоб підготуватися до нових навантажень. Однак його ефект науково не доведений.
Знаючи велику любов Мудрика до навантажень в тренажерному залі та його довіру до свого оточення, абсолютно не виключено, що хтось порадив Михайлу пігулки надії. В інші конспірологічні версії про російську подружку гравця та накачаних мельдонієм корів і їхні стовбурові клітини, які вкололи в коліно футболістові, я не вірю. Можливо, якийсь лікар вирішить ризикнути своєю кар’єрою та отримати пожиттєву дискваліфікацію й візьме на себе відповідальність? Це вже було з Бєсєдіним, але й Артем на рік був відсторонений від футболу.
Максимальне покарання, яке може отримати Мудрик, – це чотири роки. І саме на цей термін за виявлений мельдоній отримав покарання олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики, українець Олег Верняєв. Олег звернувся до СAS, і покарання скоротили до двох років. Але Олімпіаду в Токіо, де він реально міг претендувати не на одне золото, лідер української збірної пропустив. На Олімпійських іграх у Парижі Верняєв повернувся й знову показав свій високий рівень. Хоча вік дався взнаки, і олімпійські медалі дісталися вже іншим лідерам світової спортивної гімнастики.
Результати проби «Б» Михайла Мудрика мають бути готові протягом 6-8 тижнів з моменту запиту гравця на відкриття цієї проби. Маючи дату, коли інформація про позитивний допінг-тест Мудрика потрапила в ЗМІ, можна припустити, що результати проби «Б» будуть оголошені наприкінці січня або на початку лютого 2025 року. Чесно кажучи, я не згадаю, коли проба «Б» дала б негативний результат. Це ж один аналіз, який просто розподіляється по різних колбах. Першу відправляють на дослідження до лабораторії, а іншу – на зберігання до спеціального сховища WADA (Всесвітнього антидопінгового агентства). Так що надія на диво менше мінімуму.
Та якщо покарання буде навіть рік, то про подальшу кар’єру в топ-клубах Михайлові, скоріш за все, доведеться забути. Є такі поняття, як репутаційні ризики, і до них, особливо в АПЛ, ставляться дуже серйозно. Буде можливість продовжити кар’єру в «Шахтарі», але навіть Даріо Срна після своєї дискваліфікації не зіграв за «гірників» жодного матчу. У баторічного капітана «гірників» виявили нетипові показники компонентів ендогенного стероїдного профілю. Його проба містила заборонені екзогенні похідні дегідроепіандростерона. Але кожен препарат має свій термін покарання. 22 лютого 2018 року Національний антидопінговий центр України відсторонив хорвата від футболу на пів року. Срна пограв рік за «Кальярі», завершив ігрову кар’єру та згодом повернувся до «Шахтаря» уже в якості функціонера. А ось легенда київського «Динамо» Валентин Белькевич отримав річну дискваліфікацію ще тоді, коли був мінським динамівцем. Правда, його дисквал поширювався лише на міжнародні матчі. Але то був інший час.
Без вини винуваті
Зазвичай допінг потрапляє до організму спортсменів по необережності, оскільки вони, як олімпійці та паралімпійці, не є надто уважними. Є серед тих, хто відбував дискваліфікацію, і справжні футбольні легенди. За різні препарати свого часу були дискваліфіковані Дієго Марадона, Пеп Гвардіола, Поль Погба, Франк де Бур, Коло Туре, Самір Насрі, Едгар Давідс, Адріан Муту, Фернанду Коуту, Рене Ігіта та інші.
Але ситуація з Гвардіолою — одна з небагатьох, яка завершилася виправданням. Звісно, що Пеп подав апеляцію. І згодом ВАДА опублікувало дослідження, за яким нандролон може виділятися організмом самостійно в певних дозах. Вже по завершенню кар’єри, а саме у 2009 році, коли «Барса» під його керівництвом виграла требл, з іспанця було знято всі обвинувачення. Але від звинувачення до виправдання пройшло вісім років. Ось саме про цей приклад я думав, коли писав, що в Мудрика майже немає шансів.
Що стосується України, то з тих джерел, що вдалося знайти, окрім Срни, на допінгу спіймали ще 15 футболістів. Найвідомішими з них є Сергій Нагорняк, Олексій Гай, Олександр Рибка, Фред та Артем Бєсєдін.
Сергія Нагорняка першим в українському футболі відсторонили за допінг. 1997 року в допінг-пробі гравця збірної України знайшли заборонений препарат – бромантан. Федерація футболу України винесла йому покарання, дискваліфікувавши до 31 грудня 1999 року.
За офіційною версією, лікар дніпропетровського «Дніпра» Леонід Левченко порадив Нагорняку вжити ліки, які могли б позбавити футболіста зайвої нервозності й запаморочення. У підсумку Нагорняк отримав дворічну дискваліфікацію, яку пізніше йому зменшили до одного року. А ось лікар Левченко отримав пожиттєву заборону займатися футбольною діяльністю. Таке ж покарання отримав і головний тренер «Дніпра» В’ячеслав Грозний, якого пізніше реабілітував президент ФФУ Георгій Суркіс.
Півзахисник «Шахтаря» Олексій Гай покарання так і не отримав. Хавбек вживав ліки від застуди й повідомив про це медиків «гірників». Однак вони не приділили цьому належної уваги. Покарання отримав керівник медслужби донецького клубу Артур Глущенко, якого було дискваліфіковано на пів року.
Того ж 2011 року допінг виявили в організмі воротаря «Шахтаря» Олександра Рибки, який тоді перебував на піку своєї кар’єри. Олександру вдалося забронювати за собою позицію основного воротаря «Шахтаря» та збірної України, яка готувалася до домашнього Євро-2012. Але все змінилося тоді, коли Рибка прийняв фуросемід – заборонені сечогінні ліки для схуднення без відома лікарів донецького клубу. А саме цей препарат є гарним засобом для маскування вживання допінгу. І саме тому УЄФА відсторонив Рибку на два роки, і всі апеляції було відхилено. Після повернення Олександр і близько не досягнув того, що мав до скандалу. Він вже поігрував, а не грав.
На Кубку Америки 2015 року позитивний допінг-тест здав півзахисник «Шахтаря» та збірної Бразилії Фред. У крові футболіста виявили заборонену речовину гідрохлортіазид. Це сечогінний препарат, який зазвичай використовується під час лікування серцевої недостатності. Він пояснив це елементарною необізнаністю та необережністю. Бразильця повинні були дискваліфікувати на два роки, однак термін його «бану» скоротили до одного року. А згодом Фред став легендою «Манчестер Юнайтед».
У грудні 2019 року «Динамо» повідомило про можливе порушення антидопінгових правил УЄФА нападником Артемом Бєсєдіним. У допінг-пробі футболіста виявили заборонений препарат фонтурацетам, який, як з’ясувалось, потрапив до його організму помилково. Під час розслідування було встановлено, що після матчу Ліги Європи проти «Мальме» тодішній лікар «біло-синіх» Леонід Миронов переплутав таблетки від головного болю та випадково дав Артему заборонений препарат з особистої аптечки. Попри те, що Бєсєдін не визнав свою провину, уникнути покарання йому не вдалося. Нападника відсторонили від футболу на один рік. І це також суттєво вплинуло на подальший розвиток кар’єри. Незабаром Артем залишив «Динамо» і зараз грає зовсім на іншому рівні в не дуже футбольних країнах.
Втрачені авторитет і надії
І наостанок про найвідоміших українських представників інших видів спорту, які втратили свої нагороди або можливості через вживання заборонених речовин.
Ніхто зараз і не згадає, що олімпійським чемпіоном в Атланті мав би стати не Володимир, а Віталій Кличко. Саме він планувався тренерами збірної України для виступу в надважкій вазі. Але Кличко-старший використав для лікування травми заборонені ліки, призначені лікарем. Апеляція не допомогла, і на Олімпіаду 1996 року поїхав саме Володимир, який і виграв золото в надважкій вазі. А ось олімпійська чемпіонка Атланти та тодішня рекордсменка світу в потрійному стрибку Інеса Кравець була дискваліфікована в 2000-му на два роки за використання стероїдів. Це не дозволило їй здобути звання дворазової олімпійської чемпіонки в Сіднеї.
За свою спортивну кар’єру олімпійський призер Олександр Багач тричі не проходив допінг-контроль. Вперше – в 1989 році, ще під час виступів за збірну СРСР. А незадовго до Олімпіади-2000 в Олександра знайшли анаболіки, після чого провідного українського спортсмена було дискваліфіковано пожиттєво.
Українська штовхальниця ядра, чемпіонка світу Віта Павлиш за допінг була дискваліфікована двічі. Вдруге – пожиттєво після знайденого в її організмі забороненого стероїду – станозололу. На час покарання Павлиш не мала рівних у секторі, очолюючи світовий рейтинг…
Прикладів випадкових жертв допінгу також вистачає. Скажімо, веслувальниця Олена Олефіренко була у складі української четвірки, що взяла бронзову медаль на Олімпійських іграх в Афінах у 2004-му році. Але своєї нагороди дівчата не отримали. Поки екіпаж рухався до фінішу, фахівці WADA обробляли Оленину допінг-пробу. І знайшли заборонену речовину етаміван, який не був у чорному списку, але за своєю формулою нагадував інший заборонений препарат – доксопразм. Обоє містяться у звичайних ліках від застуди чи головного болю. Саме на головний біль скаржилася Олена перед стартом, коли прийшла до свого медика за ліками. І лікар зі щирим серцем видав їй цілковито легальний препарат. Але WADA не змінила свого рішення і віддала бронзові медалі австралійкам.
А ось переможець змагань зі штовхання ядра на Олімпіаді 2004 року Юрій Білоног вимушений був повернути своє золото та позбавився почесного титулу. Справа в тому, що в 2012 році при повторній перевірці проби українця в його організмі був знайдений оксандролон — речовина, що сприяє нарощуванню м’язової маси.
Один із найгучніших допінг-скандалів за участю українських спортсменів стався в Пекіні. Найкраща багатоборка світу 2007 року Людмила Блонська здобула срібло, а золото виграла ще одна українка Наталія Добринська. Всі раділи, коли Україна бачила на олімпійському п’єдесталі відразу двох представниць нашої держави. Але ще більшим був шок у вболівальників, коли ще під час Олімпіади повідомили, що проба на допінг Блонської дала позитивний результат. Звісно, Людмила була позбавлена срібної нагороди Олімпіади-2008. Відтак, одержавши друге покарання у кар’єрі (перше було 2003-го), Блонська не змогла уникнути пожиттєвої дискваліфікації.
Позбавилася своєї бронзової нагороди Олімпіади 2008 року в Пекіні п’ятиборка Вікторія Терещук. Причиною цьому став туринабол.
Але, мабуть, найдопінговішим видом спорту не тільки в Україні, є важка атлетика. Ще в 2005-му році чемпіон Європи та призер чемпіонату світу Владислав Піскунов був дискваліфікований пожиттєво за другий позитивний тест у віці 27 років. У пробі, взятій у спортсмена на чемпіонаті світу у Фінляндії, був виявлений стероїд дросталон. Олімпійським чемпіоном на Іграх 2012 року в Лондоні став українець Олексій Торохтій. І він гордо носив цей титул до 2018 року, допоки повторний аналіз проби не виявив у крові важкоатлета речовину дегідрохлорметилтестостерон. Ну й дуже прикро було дізнатися про дискваліфікацію чемпіона Європи 2021 року в Москві Дмитра Чумака. Українець запам’ятався тим, що після перемоги зробив допис «Москва згоріла повністю». Але потім важкоатлет, як повідомили в Міжнародній федерації, відмовився надавати зразок проби для допінг-тесту та намагався ухилитися й підкупити допінг-офіцерів.
Абсолютно закономірно, що системні порушення антидопінгових правил призвели до того, що на Олімпіаді в Токіо наша країна була представлена лише двома важкоатлетками. А одну з них – Ірину Деху – в 2023 році дискваліфікували через позитивну допінг-пробу. І взагалі МОК серйозно замислюється над тим, щоб виключити важку атлетику з програми Олімпійських ігор 2028 року.
У зимових видах також трапляються випадки використання допінгу. Тут всі рекорди побила сочинська Олімпіада, а дискваліфікації російських біатлоністів та представників інших видів та позбавлення їх нагород ми втомилися рахувати.
Та, на жаль, потрапляли в біатлоні в допінгові скандали й українці. У 2015 році попався на використанні еритропоетину Сергій Седнев. Але пробу взяли ще в січні 2013-го на етапі Кубку світу в Антхольці. Всі результати Седнева з того часу були анульовані. Українець отримав дворічну дискваліфікацію й до великого біатлону вирішив не повертатися.
А ось вид спорту, де до допінгу відносяться не так прискіпливо, – це теніс. Хоча це, як і американський футбол, НХЛ та НБА, особливий світ. Це шоу, де крутяться величезні гроші, а зарплати та призові захмарні. І тому виправдали в тенісі Ігу Свйонтек та Яніка Сіннера, коли в них були підозри на використання заборонених речовин. Ну й також «зрозуміли й вибачили» українку Даяну Ястремську. У листопаді 2020 року в організмі тенісистки знайшли местеролон та звинуватили в порушенні антидопінгових правил. Після апеляції команди Ястремської було підтверджено, що використання забороненої речовини виявилося ненавмисним. Але на пів року ігрову кар’єру довелося призупинити.
Хоча й тут були несподівані покарання. Чи не першою, кого звинуватили у використанні мельдонію, була багаторазова переможниця турнірів «Великого шолому» Марія Шарапова. Її показово для всіх покарали в 2016 році та дискваліфікували на два роки. Звісно, що на свій попередній рівень колишня перша ракетка світу вже не вийшла й завершила кар’єру в 2020 році.
І наостанок я скажу
Тож цей мельдоній не такий вже безневинний, якщо він фактично поставив крапку на кар’єрі тенісистки такого рівня. Але та кар’єра вже була на межі завершення, а в Мудрика вона ще нормально не почалася. І тому будемо вірити в диво, але пам’ятати, що допінг – це зло, а його використання – це злочин і намагання обдурити суперників, суддів та особливо вболівальників, які все ще вірять в чистоту гри. І те, що на Олімпіаді в Парижі було проведено понад шість з половиною тисяч аналізів, а допінг виявили лише в п’ятьох атлетів, які представляли Ірак, Нігерію, Афганістан, ДР Конго та Болівію, свідчить про те, що боротьба з цим жахом стає ефективнішою, а спортсмени та тренери розуміють, що ризик не дуже виправданий. І це не може не радувати…
«Зараз такий час, що нічого не можна чіпати»