Родовище з радіоактивними відходами у Кропивницькому розкопають ще раз

15:37
2579
views

Веселівське родовище у Кропивницькому ще раз розкопуватимуть, щоб відсортувати відходи за ступенем зараженості радіацією.

Про це йдеться в акті державного спеціалізованого підприємства «Дніпропетровський державний міжобласний спеціальний комбінат», текст якого має «УЦ».

«Повним вирішенням даної проблеми є вилучення предметів з контейнерів і сортування їх вмісту за рівнем зараження, – сказано у документі. – У результаті сортування повинна відокремитися значна маса матеріалів, які можуть бути звільнені з-під контролю. Тобто, визнані радіаційно безпечними. Об’єкти, які будуть відсортовані і визнані радіаційно забрудненими, можна дезактивувати. Продукти дезактивації або ті об’єкти, які не піддаються дезактивації, класифікуються як радіоактивні відходи і можуть бути поміщені на поховання в умовах спеціалізованого підприємства з роботи з радіоактивними відходами. Тільки після такого комплексу робіт територія нинішнього поховання може повернутися в господарське користування без обмежень».

Щоб відсортувати відходи, спорожнивши контейнери, доведеться знову проводити розкопки, адже вилучені з родовища предмети згодом там же заново захоронили.

Нагадаємо, зловмисники добували за допомогою екскаватора метал на території Веселівського родовища у Кропивницькому, де закопані радіоактивні відходи.

Пізніше заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Олексій Гненний запевнив, що радіаційний фон у Кропивницькому та на його околицях перебуває у межах норми.

Водночас при замірюванні радіаційного фону на місці розкопок ковш екскаватора «фонив». Чи випромінює він радіацію зараз, невідомо.

За даними керівника міської спецінспекції Андрія Максюти, розкопками займалися п’ятеро мешканців Кропивницького зі зв’язками у різних відомствах: «Батько одного з ділків-організаторів очолює обласне управління однієї з державних установ, ще один ділок працює одним з керівників комунального підприємства міської ради, ще один ділок з цього квінтету має зв’язки у правоохоронних органах».

Детальніше про історію з розкопаними радіоактивними відходами читайте у наступному номері тижневика «УЦ», який вийде друком 3 серпня. Головні статті з номеру з’являться на нашому сайті вже завтра, 1 серпня.