Новий рівень комунікації

13:00
79
views

Податкова служба у багатьох підприємців та жителів області викликає досить суперечливі асоціації – мало позитиву, багато тяганини… Однак нинішня версія податкового відомства області кардинально відрізняється. Там активно працюють над тим, аби взаємодія з податковою була зрозумілою, легкою та комфортною. Трансформацію очолює керівниця податкової служби Кіровоградщини Юлія Мороз.

Під час неформальної зустрічі за чашкою кави посадовиця розповіла про роботу над змінами у відомстві, поспілкувалася з представниками регіональних ЗМІ та разом обговорили можливі варіанти співпраці з роз’яснення податкових питань для жителів Кіровоградщини.

Велика трансформація

– Як тільки я прийшла після спеціалізованого вишу працювати у податкову Солом’янського району Києва, я не розуміла, якою мовою й про що говорять колеги. Спочатку було дуже складно, і я вже думала, що це не моє. Але з часом, коли розібралася, зрозуміла, що таки моє й мені цікаво. Втім підтвердила для себе важливий момент – потрібно говорити та пояснювати простою мовою, – розповідає Юлія Мороз.

Не всі тоді сприйняли такий підхід.

– Мені хотілося доносити людям складні речі простими словами, проте дуже часто чула критику в свою сторону – не можна дуже складні процеси пояснити двома-трьома словами, так не має бути. На що я відповідала, що не всім треба знати складність цих процесів, є люди, які повинні розуміти базове, – продовжує очільниця податкової Кіровоградщини.

Ще один стереотип, який розвінчує посадовиця – закритість податкової.

– Імідж податкової сформувався, скажімо так, недоброякісний. Дуже багато років податкова для бізнесу і громадян – це складний, закритий, караючий орган. З дуже складними нормами, які ніхто не розумів. Коли чули «податкова перевірка», то бухгалтери хапалися за серце, а директори робили все, щоб уникнути цих перевірок. Зараз ми трансформуємось і хочемо бути партнером, для якого пріоритет – забезпечення комфортних умов для ведення бізнесу, – наголошує Юлія Мороз.

Для цього розвивають і запроваджують різні способи співпраці та комунікації.

– Ми діджиталізуємось, у нас створено безліч інструментів, які допомагають спростити подання звітів, сплату податків та комунікацію із податковою, зокрема є додаток «Моя податкова». Ми скоротили дистанцію між податковим відомством і платниками. Я перший керівник податкового відомства в Кіровоградській області, який має свій Telegram-канал та сторінку в інстаграмі, де кожен платник податків може отримати корисну інформацію або звернутися за консультацією.

Можна також записатися на прийом і прийти поспілкуватися особисто. І що важливо – відповіді простою мовою, – зазначає очільниця податкової.

Працювати «по-білому»

– У 2023 році 45% надходжень до державного бюджету становили податки. 65% видатків з держбюджету спрямовано на сектор оборони та безпеки. Кошти на нього держава отримує виключно із власних надходжень! Міжнародні партнери не дозволяють використовувати фінанси, які вони нам надають для, наприклад, грошового забезпечення військовослужбовців, закупівлі чи ремонту військової техніки. Дбати про свою армію та безпеку ми маємо самотужки. Тому в умовах, коли над державою нависла пряма загроза її існування, ухиляння від сплати податків, робота «всіру» призводить до знекровлення нашої фінансової системи, – зауважує Юлія Мороз.

Важливо шукати можливості фінансування всередині країни. Один із таких кроків – вивід із тіні доходів громадян.

– Скажу відверто, на Кіровоградщині дуже складна ситуація із неоформленими працівниками, заробітними платами «в конвертах», коли офіційно лише мінімальна зарплата, а решта – на руки. Три перші основні витрати будь-якого європейця – комуналка, страховка і податки. В Україні, на жаль, поки що податки і в топ-5 не входять. У той час, коли це повинно стати основним джерелом фінансової системи. Не треба чекати, поки хтось почне так робити. Почни з себе. І тоді буде результат, – звертається податковиця.

Питання-відповіді

– Роз’ясніть про ситуацію з плановими перевірками податкової і порадьте, як підготуватися до них.

– Перевірок не було кілька років – спочатку через ковід, потім – повномасштабна війна. За цей час чимало бізнесів пішли в тінь. Те, що «сіре», що в тіні – з нього не сплачують або мінімально сплачують податки. А як я вже зазначала, податки – це наша оборона, наш захист.

Графік перевірок оприлюднений на нашому сайті – ДПС у Кіровоградській області. Кожен платник може подивитися, чи є він у цьому переліку, чи немає. До графіку можуть вноситися зміни.

Але зауважу, що наразі діє ризикоорієнтований підхід до перевірок. Тобто це суб’єкти, в яких дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість у 2 рази, якщо платник працює з ризиковими контрагентами.

За 10 днів до перевірки підприємець отримає попередження. Є час підготуватися, перевірити, чи є всі оригінали договорів, актів виконаних робіт. Бо важливо, щоб були саме оригінали.

Перевіряється звітність, починаючи з 2017 року.

– Є люди, які тривалий час ніде не працюють, але при цьому купують машини, мають значні фінанси. Податкова цікавиться такими громадянами?

– На даний момент ми не можемо перевірити таких людей. Але ж і на банківський рахунок так просто значну суму не покладеш. Потрібні відповідні документи.

Можу зазначити, що через певний період, кілька років, ми також зможемо робити такі перевірки. І, звісно, якщо людина ніде не працює, а кошти надходять, то виникають питання декларування. В Європі податкові перевірки і звітність – це норма. Це стимулює до чесності і відкритості.

Юлія Мороз доступно про податки у соцмережах:

Телеграм: t.me/yuliaa_moroz

Інстаграм: moroz_yuliiaa

Ірина Іванова, фото Олександра Крючкова.