Хто розстріляв Ющенків?

11:09
393
views

Не минуло й трьох років після розстрілу в центрі Кропивницького сім’ї Ющенків, як прокуратура похвалилася, що ймовірним винуватцям повідомлено про підозри.

Трагедія сталася близько дев’ятнадцятої години 28 лютого 2022 року. Саме почалася повітряна тривога. Ярослав Ющенко, старший слідчий в особливо важливих справах організаційно-методичного відділу ГУ Національної поліції України в Кіровоградській області, приватним Chevrolet Aveo віз дружину Юлію й малолітнього сина Богдана в укриття, розташоване на вулиці Чміленка, у підвалі клубу Velvet. Там вони і натрапили на блокпост. Люди, які стояли на блокпосту, застосували вогнепальну зброю. Ющенки загинули на місці пригоди.

І от нещодавно на сайті Кіровоградської обласної прокуратури з’явилося повідомлення про те, що «проведеними слідчими діями встановлено трьох осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, яким повідомлено про підозру за фактом умисного протиправного заподіяння смерті двох або більше осіб, вчинене групою осіб без попередньої змови. Наразі вирішується питання про обрання їм запобіжного заходу». Зазначається, що встановити ймовірних винуватців було нелегко: «проведено понад 40 експертиз та допитано майже 100 свідків». І ні слова про те, хто ж такі ті підо­зрювані.

Адвокат Олександр Стахєєв, який представляє батьків загиблого Ярослава Ющенка, розповів «Україні-Центр», що двоє з підо­зрюваних – військовослужбовці, третій – цивільний кропивничанин. Хоча, на думку адвоката, стан авто, в якому загинули Ющенки, та й матеріали справи, вказують на те, що стріляло не троє осіб, а більше. Те, що про підозру повідомлено не всім, Олександр Стахєєв вважає наслідком неналежного слідства.

– Наприклад, ідентифікувати правопорушників можливо було б шляхом дослідження куль, які з великою ймовірністю залишилися цілими у тілах загиблих і які не вилучено, – каже адвокат. – Але слідство, яке зосереджувалося переважно на процесуально-бюрократичних питаннях, згадало про необхідність експертизи тих куль через два роки після злочину і запропонувало родичам загиблих здійснити ексгумацію похованих. Родичі загиблих, уже зневірені у результативності цього довготривалого слідства, природно, відмовилися від такої пропозиції. Як представник потерпілих своє завдання в очікуваному судовому процесі вбачаю таке: домогтися ухвалення справедливого судового вироку. Якщо цього не станеться – ганьба нашим правоохоронній та судовій системам. Але на швидкий результат не сподіваюся.

На запитання, чому ж проти Ющенків застосовано зброю, Олександр Стахєєв відповів так:

– Можу припустити, що майор поліції Ярослав Ющенко, який рухався від будинку свого проживання освітленою вулицею у центрі міста, виявив самовпевненість – сприймав свою із сім’єю поїздку по-іншому, ніж це уявлялося людям на блокпосту, повз який він проїжджав. До речі, ті люди не були належним чином проінструктовані про дії у такій ситуації. Та у будь-якому разі вони не мали відкривати вогонь на ураження без попереджувальних пострілів, як це випливає з їхніх статутних документів. Вони не вдалися до попереджувальних пострілів.

Тим часом адвокат Роман Швець, який представляє батьків загиблої Юлії Ющенко, сам опинився в статусі підозрюваного. Він начебто пропонував військовому прокурору тисячу доларів за переведення підзахисної військово­службовиці (підозрюваної у розтраті казенних грошей) з Миколаєва у Кропивницький. Улітку 2023 року підозрюваний Роман Швець провів кілька діб у слідчому ізоляторі, вийшов на волю після внесення застави в розмірі близько пів мільйона гривень. Спілкуючись із кореспондентом «УЦ», пан Швець запевнив, що прокурора не підкуповував. Також сказав, що ця справа – помста йому за те, що подавав скаргу на прокурора у зв’язку з іншим кримінальним провадженням.

Ось яку інформацію про Романа Швеця опубліковано на сайті Національної асоціації адвокатів України: «Право на заняття адвокатською діяльністю зупинено згідно п.3 ч.1 ст.31 ЗУ “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” з 26.01.2024 по 26.10.2024 на підставі Рішення Вищої кваліфікаційно-дисицплінарної комісії адвокатури № І-019/2024 від 26.01.2024 року. Право на заняття адвокатською діяльністю зупинено згідно п.1 ч.1 ст.31 ЗУ “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” з 12.02.2024 на підставі заяви адвоката». Нині Роман Швець – військовослужбовець.  

Віктор Іваненко, «УЦ».